Възрожденска литература (1)

ВЪЗРОЖДЕНСКА ЛИТЕРАТУРА

Ще разглеждаме поезията, дидактическата литература и публицистиката през периода на Възраждането. Ще анализираме текстове в контекста на времето по отношение на образността, изказа, символи, образци и др.

Имаме възможност за разработване на КУРСОВА РАБОТА в три направления:

1. Работа върху текст – литературноисторически или литературнотеоретичен анализ на текста; сравнителен анализ между текстове (пр.: "Робинзон Крузо" в съвременен и възрожденски превод). Анализ чрез конкретен литературнотеоретичен похват. Текстът в контекста на времето.

2. Изследване върху автор от/извън конспета (такъв, за когото е по-малко учебният материал!). Проследяване на биографията, творчеството му; възрожденска дейност. Може и текст, който не сме разглеждали много или който не е включен в конспекта. Място, топос на възрожденска книжовна дейност.

3. Работа с архивен текст (вестник или списание), критически, възпитателни статии, учебници и др. Работа върху него: представяне, анализ; разглеждане на проблем, свързан с него. Представяне дейността на някоя книжовна общност.

Курсовите работи освобождават от писмен изпит. Защитават се в дискусия (с преварително избран дискутант от групата) на последните два семинара. На устния изпит се задават въпроси по съответните разработки на студента, повечето са свързани със самата курсова работа, но има и някои, които се задават допълнително, от изучения през двата семестъра материал. Най-възможни са такива, свързани с публицистичната дейност през Възраждането: периодични издания, години на издаване, редактори и др. Разработването им ще започне в края на март месец и е желателно да приключи към края на май.

Курсовите проекти ще бъдат правени под ръководството на асистентката.

*На 9.04.2010 г. (датата е за 3 и 4 група!) ще се проведе второ КОНТРОЛНО за проверка на нивото, което е задължително. Ще бъде върху изучените от втория семестър произведения, автори и проблеми. Ще се състои от два въпроса: 1. Художествен анализ на текст. 2. Въпрос от таблицата, която ни е дала асистентката с основните от периода на Възраждането периодични издания. Въпросът ще е свързан отново с годините (на издаване) и редактора на съответното издание (или първото и последното такова от периода).