Детско-юношеска литература - библиография

ЛИТЕРАТУРА ЗА ДЕЦА И ЮНОШИ




БИБЛИОГРАФИЯ



1. Георги Веселинов (ред.), “Христоматия по детска литература” (основни текстове – главно стихотворни; автори с биографии)


2. учебници по Литература за деца и юноши (фактология, без интерпретации) – от Филологическата Библиотека


3. очерци по Литература за деца и юноши (поредица от различни автори, по 50-60 стр.)






ИЗПИТЪТ е устен и е след I семестър. Състои се от 2 части:

I част: българска детско-юношеска литература от Възраждането до съвременните тенденции (80-те и 90-те години на ХХ в.) – подготовката е предимно по Лекции и познаване на художествените текстове. На изпита се изтегля билет (лист с въпрос), по който се говори. Дават се 15 минути за премисляне.


II част: западно-европейска и северно-американска литература – през семестъра ще бъде предоставена ПРОГРАМА с обяснения върху всеки от периодите и представителите. Преди изпита всеки студент избира проблем, който да разработи, 1 или 2 произведения на някой автор (не цялото му творчество). В разработката, която се представя на изпита, трябва да се разгледа основната проблематика, да се изгради профил / физиономичност на автора. Възможно е на самия изпит да бъдат зададени уточняващи въпроси върху произведението, текста, фактологията. За разработката може да бъде избран и отделен проблем, характерен за дадена епоха, който да бъде представен чрез няколко автора. Самата разработка може да бъде под формата на план, бележки или свързан текст, който се подготвя предварително, но не е разрешено използването му на самия изпит.


(!) Много е важно да се познават самите художествени текстове.




Оценката се формира от двете части на изпита. При оценка слаб (2) на някоя от частите изпитът се счита за невзет.


Всяка от 6-те групи на курса трябва да предложи дата за изпита (в рамките на зимната сесия, без съботните и неделните дни), която да се съгласува с преподавателя. Ще бъдат обявени няколко дати за изпита.